Kar Resimleri – 20

Kar kış boyunca toprak ve bitkileri donmaktan korur ve ilkbaharda eriyerek nehirlere ulaşır. Ama yinede yeryüzünün bir kısmında kalan kar yaz kuraklığına karşı bitkileri korumaya devam eder. Karda bulunan amonyak kar erimesiyle toprakta kalır. Bu amonyak, azot bakterileri tarafından kalsiyum nitrat gibi azot tuzlarına çevrilerek bitkilerin azot ihtiyâcını karşılar.

Dünya üzerinde bir bölgede kar yağışı olma ihtimali o bölgenin ekvatordan uzaklık ve deniz seviyesinden yüksekliği ile doğru orantılıdır. Buna rağmen ılıman bölgelerin karasal iklimi görülen kısımlardada kar yağışını görmek mümkündür. Karın, tarım toprağını koruması ve nemli tutmasında önemi büyüktür. Kar, yeryüzü ve yeraltı su rezervlerinin ana kaynağıdır.

Bunu Paylaş

5 yorumlar

  1. Kayacan

    Merhabalar
    Arada bi kaçıp sessizlik istediğimde gidilecek en güzel yer hele birde ilk baharda nasıl olur allah bilir. Ellerinize sağlık çok güzel bi site çok beğeniyorum…

  2. tuba

    içlerinden en çok bu resmi beğendim ama zaten ben bu resmi daha öncedende görmüştüm ilk gördüğümde de çok beğenmiştim yani tek kelimeyle bu resime süper diyorum ve çok beyeniyorum:):):):)hele o ağaçlara da bayılıyorum:):):):):)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir