Yandex.Metrica

Zehirli mantarlar

Amanita muscaria, gelin mantarı veya sinek mantarı olarak da bilinir. Amanitaceae familyasındandır, halüsinatik etkilidir. İbotenik asit, müsimol gibi zehirli bileşikler içerir ve Pantherina sendromu zehirlenmesine yol açar. Yarattığı delilik krizleri 4-6 saat sürer. Bu mantardan etkilenenlerde; ruh halinin değişmesi, (keyifli veya kaygılı durum), nedensiz gülme, hayal görme, konuşma güçlüğü, kas spazmları, görme ve işitme bozukluğu, yorgunluk gibi belirtiler görülür. Bu mantardan zehirlenmelerde ölüm olayı nadirdir, özellikle küçük çocuklarda tehlikeli olabilmektedir. Çeşitli renkleri mevcuttur; parlak kırmızı, turuncu ve sarı renklerde olabilir. En bilenen örneği resimde gördüğünüz kırmızı olanıdır. Bu mantara sinek mantarı denmesinin sebebi, orta çağda üzerine konan sinekleri uyuşturup sersemlettiği için bu mantarın suyu sinekten korunmak için kullanılmıştır bu nedenle de sinek mantarı denilmiştir.

13 yorum

  1. zehirli ama görüntü olarak çok güzel sanki şirinler bir yerlerden çıkıp gelicekmiş gibi

  2. ben aradığımı bulamadaım her türlü kaynaktan aradığım şey dünyanın en salak insanı lazım da aslında bizim öğretmen ama kızar die onu koyamadım XDXDXDXD

  3. Bu mantarlardan karadeniz turuna gittiğimizde yayla gezisi esnasında yol kenarı orman içinde görüp fotoğraflamıştık.Çok dikkat çekiciydi,rengi okadar canlıydıki dolmuşla geçerken dikkatimizi çekmişti,bizde dolmuşu durdurup fotoğraflarını çekmiştik.Orta çağda suyunu sinek kovucu olarak kullanmışlar.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir