Yandex.Metrica

Kanlıca mantarı

Resimde Russulaceae familyasının kanlıca mantarı olarak bilinen Lactarius deliciosus türünü görüyoruz. Yenebilen bir mantar türüdür. erişkin formda şapkasının rengi turuncu, gri ve hafif yeşilimsi tonlardadır. Lamelleri turuncu renktedir. Kesildiği veya berelendiği zaman havaya temas edince yeşilimsi bir renk alır, sıkıldığı zaman süt benzeri bir sıvı çıkar. Tadı hafif acı-ekşimsi ama lezzetlidir. (Uyarı: mantarların gerçekten zehirsiz olduğunu bilmiyorsanız yemeyiniz)

Diğer Yenebilen Mantar Türleri:

Kuzu Göbeği Mantarı, Kuzu Mantarı, Domalan, Sütsüz Mantar, Kanlıca Mantarı,
Tirmit, Çörek Mantarı, Kaypak Mantar, Öküz Mantarı, Melez Mantarı,
Doru Renkli Mantar, Çam Kabara Mantarı, Kar Çanı, Bal Mantarı, Değişken Renkli
Çayır Mantarı, Karakız Mantarı, İmparator Mantarı, Şemsiye Mantarı, Posteki Mantarı,
İstiridye Mantarı, Kayın Mantarı, Yumurta Mantarı, Borazan Mantarı, Kıvırcık Mantarı,
Biftek Mantarı, Kükürt Mantarı, Pullu Mantarı, Sığır Dili, Dede Sakalı

wikipediadan derlemeler yapılmıştır.

6 yorum

 1. BİZİM YOREDE KANLICA DİYE GEÇER BU MANTAR FAKAT BUNUNDA ZEHİRLİ OLANI VAR AZDA OLSA DİKKATLİ OLMAK LAZIM FAKAT TADI ÇOK GÜZELDİR .AFİYET OLSUN .

 2. oldukça güzel bir site ancak mantarların bitki resimleri başlığı altında incelenmesi sınıflandırma açısından yanlışlık taşır. bu yüzden ayrı bir başlıkla mantar resimleri olarak verilirse daha güzel olur.

 3. bu mantar toroslarda çok olur yuzlerce kilo belki ama biz onu zehirli biliyoruz.yöreye göre mantarlar zehirli zehirsiz olabilirmi

  1. Mantarlar konusunda uzman olmamakla birlikte, bir dönem dersini görmüştüm.
   Mantarların zehirli olup olmamaları yöreye göre değil türe göre değişir.

   Sizin oradaki mantarlar eğer bu mantar ise kanlıca mantarının zehirli olmadığı ve yenildiği biliniyor. Yani önemli olan burada kanlıca mantarının zehirli olup olmadığından ziyade sizin oradaki mantarların kanlıca mantarı olup olmadığıdır. Çünkü mantarların türünü tesbit etmek uzmanlık ister, öyle bir bakışta türüne karar vermek kolay değildir.

   Bizim tavsiyemiz bir uzmana göstermeden ve emin olmadan yememeniz.

  2. kırdıgığınızda zehirli olandan beyaz süt çıkar altı beyazımsıdır bilmiyenlerin melki diye toplayıp zehirlendikleri mantar melki altı üstü aynı renk kırınca süt çıkmaz

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir