Dağ Öyklösü

Dağ Öyklösü

Genel Özellikler
Kanatlarının üst yüzü beyazdır; ön kanatta siyah bir disksel tire ve koyu gri apekste beyaz benekleri vardır. Ön kanadın alt yüzünde apeks yeşilimsidir. Arka kanadın alt yüzü beyaz ve yeşil ebrulidir. erkek ve dişi benzerdir.

Türkiye Dağılımı
Türkiye’nin her yerinde görülür.

Ali DEMİRSOY Listesi:

E. (E.) ausonia taunca (Röber, 1907): Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Edime, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Isparta, İçel, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Maraş, Muğla, Nevşehir, Niğde, Sakarya, Sivas, Tokat, Tunceli, Urfa, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Karaman, Ardahan, Iğdır

Dünya Dağılımı
Avrupa, Kuzey Afrika, Orta ve Batı Asya, Ortadoğu ve Çin.

Yaşam Döngüsü
2 nesil kelebeklerdir, mart-mayıs ve temmuz-eylül arasında uçarlar. İlkbahar periyodunda uçan 1. nesil, sonraki nesle göre daha yoğun sayıdadır.

Davranış
0 – 1600 m. yükseklikleri arasında yaşar.

Bunu Paylaş

Yazar hakkında

20.06.1974 doğumluyum. trakya ün. gümrük işletme ve anadolu ün. kamu yönetimi mezunuyum. gümrük müsteşarlığında gümrük muhafaza memuru olarak çalışıyorum. afyonluyum ve habur sınır kapısında görev yapıyorum.

    Tarafından tüm makaleleri görüntülegumrukcu

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir