Buharlı-kara trenler-07 | Manzara Resimleri

Buharlı-kara trenler-07

Bir zamanlar ulaşımın sağlandığı emniyet açısından güvenilir,  mükemmel görüntüleri,  çalışmaya başladıkları anda çıkardıkları ve yol boyunca devam eden çufff çufff sesleriyle yolculukların yapıldığı, kömürle ısıtılmış su buharı ile çalışan ulaşım araçlarıdır Kara Trenler.
Dünyada ilk kez 1800’lü yılların başında, İngilterede kullanılmaya başlanmış. Richard Trevithick adında bir mühendis ile İngiltere’nin Pennydarran bölgesinde bir maden sahibinin iddialaşmaları yüzünden doğan o günün buharlı lokomotifi gelişimin bir simgesi halini almıştır. Kara Trenler görevlerini tamamlayıp yerlerini, zamana uygun araçlara bırakarak, tarihin nostalji sayfalarında yerlerini almışlar. Müzelerde sergilenmeye başlanan Kara Tren veya diğer bir adıyla Buharlı Tren bana göre tarihin en ağır emekçilerindendir.
TCDD yolları GAP Turu Projesi ile belli dönemlerde nostaljik geziler düzenleyerek gönüllerinde taht kurduğu kişileri bir araya getirmekte. Yabancı turistlerinde oldukça rağbet ettiği bu turlarda Buharlı Trenleri sevenler geçmişe yolculuk yapıp, çeşitli fotoğraflar çekerek bu görüntüleri ölümsüzleştirmekteler.
Sizleride sitemizin sayfalarında nostalji turuna çıkaralım istedik ve yüksek çözünürlü bu görüntüleri bir araya getirdik…
Buyrun şimdi yolculuk zamanı…

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir