Yandex.Metrica

suriye

camii ve kilise

Suriye:

18 milyona yakın nüfusu olan, Ortadoğu’da; Türkiye, Irak, Ürdün, Lübnan gibi ülkelere komşu olan bir devlettir. En büyük ve başkenti olan şehir Şam’dır. 1970 yılından beri Esed ailesi tarafından yönetilmektedir. Ülkede şuan iç savaş hüküm sürmektedir. Esed ve Esed karşıtı gruplar arasında sürekli savaş yaşanmaktadır.

Coğrafyası:

Ülkenin hemen hemen 2/3 si çöllerle kaplı olmasının yanı sıra, kıyıya paralel pek çok dağ da bulunmaktadır. Ülkenin en önemli geçim kaynakları arasında; Hayvancılık ve tarım bulunmaktadır. Akdeniz’e yakın olan kıyı kesimlerinde Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Suriye’nin yeraltı hazinelerinden biriside petroldür.

Nüfusu:

Tahmini olarak 22 milyona yakın nüfusu olduğu sanılmaktadır. Bu istatistik resmi rakamlara bakıldığında 18 milyonu bulur. Nüfusun %80’e yakınını Araplar oluşturmaktadır, ayrıca; Türk, Kürt, Ermeni, Çerkez ve pek çok mültecide ülkede nüfus açısından önemli bir yer teşkil etmektedir.

Tarihi:

Suriye, tarihe bakıldığında pek çok imparatorluk ve ülke tarafından yönetilmiştir. Bunlardan bazılarını sayacak olursak; Osmanlı Devleti, Haçlılar, Memlûkluler, Selçuklular, Eyyubiler, Abbâsîler, Emevîler, Bizans, Romalılar, Yunanlılar, Persler, Babilliler, Asurlular, Aramiler, İbraniler, Kenanlılar‘dır. Şam, Emevi İmparatorluğu ve Memlûk Devleti’nin yönetim merkesi olma özelliğini taşımıştır. Ayrıca Emevi Devleti’nin başkenti de olmuştur. 1517 yılında büyük Osmanlı Devleti‘nin egemenliğine giren ülke, tam 400 yıl bu güçlü imparatorluk tarafından yönetilmiştir. I. Dünya Savaşı ile birliktede bu ülkenin himayesinden tamamen çıkmıştır. 1920 ve 1946 yılları arasında Fransa egemenliğinde kalan ülke, yine 1946 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. 1958 yılında Mısır ile birlikte Birleşik Arap Cumhuriyeti’ni kuran ülkenin, Mısır ile olan beraberliği sadece 3 yıl sürmüş; ve iki ülke 1961 yılında tamamen ayrılmıştır. Suriye’nin güneybatı, İsrail’in kuzeydoğu bölümünde bulunan Golan Tepeleri yüzünden; Suriye ve İsrail, Altı Gün Savaşı‘na girmiş; ve bu bölgenin egemenliği haksız bir şekilde İsrail’e geçmiştir.

Çeşitli bilgiler:

Ülkenin resmi dili Arapça‘dır. Halk arasında konuşulan bazı dilleri de sayacak olursak, şu şekildedir; Kuzey Batı Kafkas dilleri, Ermenice, Kurmanci Dili, Mezopotamya Arapçası, Suriye Arapçası şeklindedir. Ülkenin yönetim biçimi; Yarı başkanlık sistemi, Devlet başkanı ise; Beşşar Esed‘dir.

Suriye resimleri:

Fotoğrafcı (Photographer): Svabodda

Ülkenin kendi kültürü ile özdeşleşen restaurantlarından birisi…

restaurant

Ülkeden HD gece manzarası…

gece

Halep’te bazı evlerden görüntü…

halep evler

Ülkenin ünlü çarşısı Hamidiye…

hamidiye çarşısı

Hamidiye Çarşısı’ndan insan manzaraları…

hamidiye insan manzaraları

inner fort

Suriye’de bir grup ev manzarası…

evler

Ülkede gün batımındaki trafik akışı…

trafik

suriye şehir manzarası

Ülkede bir ev…

bir ev

Bir deri mağazasından görüntü…

deri mağazası

Ülke meydanında Camii ve Kilise yan yana…

camii ve kilise

Suriye’de resmi bir bina…

resmi bina

Suriye’deki Emevi meydanı…

emevi meydanı

Yayım tarihi
Suriye olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir