Stanford | Manzara Resimleri

Stanford

Stanford

Dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan stanford da` güneş doğarken, güne merhaba…

Leland Stanford Junior University, ya da bilinen adıyla Stanford Üniversitesi, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde San Fransisko’nun 40 km güneydoğusunda bulunan özel bir üniversitedir. Üniversite, şu anda dünyadaki en büyük bütçeye sahip 3. üniversitedir. Ayrıca Silikon Vadisi’nin yaratıcısı da Stanford Üniversitesi’dir.

Stanford öğrenci, mezun ve öğretim üyelerinin çok sayıdaki buluş ve atılımları arasında, SUN, Cisco, Google, Yahoo, HP ve IP (Internet Protocol) da bulunmaktadır.


ABD ve dünya çapındaki üniversitelerin sıralandığı başta US News&World Report olmak üzere birçok listede Stanford Üniversitesi, ilk 3 sırada yer almaktadır. Diğer üniversitelerle kıyaslandığında, her bir bölümünün (Mühendislik, İşletme, Siyaset Bilimi, Ekonomi, Sosyal Bilimler, Doğa Bilimleri) sıralamanın ilk 3 kısmında yer alması nedeniyle, genel olarak dünyanın en iyi üniversitesi olarak değerlendirilmektedir.

Dünyanın en büyük üniversite kampüsüne sahip olan Stanford Üniversitesi 32 kilometrekarelik bir alana kurulmuştur. Kampüsde, kurumuş bir göl, alışveriş merkezi, büyük bir stadyum, kapalı ve açık yüzme havuzları, tenis kortları, yiyeyek-içecek merkezleri, mimari açıdan son derece ilgi çekici yapılar, çok sayıda Rodin heykeli, golf sahaları, kütüphaneler, 2 adet ilkokul, çocuk bakım merkezleri ve akademik birimler bulunur. Kampüsün geniş olması nedeniyle, öğrenciler için yaya olarak dolaşmak güç olsa da, düzlük bir alana kurulmuş olması ve yerleşkeye ev sahipliği yapan Palo Alto kentinin yaz-kış ılıman iklimi sayesinde, bisikletle kampüsteki tüm birimlere ulaşmak mümkündür.

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir