Satürn halkaları

12 Ağustos 2009 da Cassini uzay aracı ile çekilmiş Satürn görüntüsü.
Halkaların çok geniş bir renk yelpazesinde yansıttıkları güneş ışınları ve örtülme sırasında içlerinden geçmesine izin verdikleri       yıldızlara ait ışımanın tayf ölçümsel incelemesi, kimyasal bileşimleri hakkında bilgi vermektedir. En önemli yapı taşının donmuş haldeki su olduğu, karbon, silisyum gibi hafif elementlerin Güneş nebulası oranlarına göre daha zenginleşmiş olduğu saptanmıştır. Yakın dönemde varlığı saptanan yüksek oranda atomik oksijen, serbest halde rastlanması olağan görülmeyen ve kısa ömürlü kabul edilen bir bileşen olarak, yakın tarihli şiddetli bir çarpışmanın belirtisi olarak yorumlanmıştır. Bu veriler halkaların hareketli bir evrimsel gelişimi olduğunu düşündürmektedir. Ancak renk farklılıklarının yerleşmiş bir biçimde varlığı, halkalarının değişik bölümleri arasında madde alışverişinin çok hızlı olmadığını göstermektedir.

Satürn’ün 15 Subat 2009 Voyager 1 uzay aracından çekilmiş görüntüsü

Bunu Paylaş

9 yorumlar

 1. selba

  satürnün bu halkaları çok mükemmel gözüküyor.göze hoş geliyor.bunu yapan ustanın büyüklüğü insanın gözlerini kamaştırıyor.ALLAHUEKBER.

 2. NERMİN

  saturnün renklerinin değişmesinin nedenini bilen var mı varsa lütfen yazsın 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

  1. Nix

   Merhaba nedeni açıklanamayan ışınımlar olduğu söyleniyor. Nasa ve uzay bilimleri sadece halkalar hakkında önemli bulgulara sahipler; diğer konuyla ilgili ilerleyen yıllarda, nasa`nın açıklama yapmasını beklemekten başka çare olduğunu sanmıyorum malesef 🙂


  1. Yazar gönderisi
   bugunum

   Yapılan çalışmalar sonucunda bunları gördüğümüz için şanslı bir kuşağız “m.cemalettin bayhan”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir