Yandex.Metrica

Şam

sokak arası

Şam:

Arapçada Dimeşk, Farsçada Demeshgeh olarak bilinen Suriye’nin başkentidir. Şam, tarih boyunca dünyada en uzun sürele kullanılan şehir ve başkenttir.

Yeryüzündeki ilk cinayet olarak kabul edilen Kabil ile Habil olayının Şam’ın yakınlarındaki Kasyus Dağı‘nda gerçekleştiğine dair rivayetler bulunmaktadır. Yine bir rivayete göre; ahir zamanında Mehdi’nin ve İsa’nın şehir için önemli tarihi olan Emeviye Camii’sine ineceğine dair yine farklı rivayetler bulunmaktadır.

Şehir merkez vilayet olma özelliğini; bu şehri 1516 yılında ele geçiren Yavuz Sultan Selim zamanında kazanmıştır.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra işgal edilen şehir, Sykes-Picot Anlaşması ile 1920 yılında Fransızların sömürgesine girmiş; 1946 yılındaki şiddetli ayaklanmalarla bu sömürgecilik zihniyetten kurtularak bağımsızlığını ilan edip, başkent olmuştur.

En parlak dönemlerini dünyanın kültür ve medeniyet şehri olma özelliği ile Emeviler döneminde yaşamıştır. Şehir kent mimarisinde; Roma, Yunan ve Arap etkilerini de görmüştür. Bu dönemlerin sona ermesine uğradığı Moğol saldırıları sebep olmuştur.

Osmanlılar döneminde de şehir pek çok tarihi eser ve bina kazanmıştır; bunlar arasında en önemlerinden birisi şehrin en güzel yapıtlarından birisi olan tarihi tren garıdır.

Kent, Eski Şam ve Yeni Şam adı altında ikiye ayrılmaktadır. Eski Şam, tarihi yapıtları ve binaları ile; Yeni Şam ise, modern binaları ve kent merkezi olma özelliği ile tanınmaktadır.

Şam aynı zamanda islam dininin en önemli şahsiyetlerinin türbelerine de ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan sadece bazılarını sayacak olursak; Bilal Habeşi, Selahattin Eyyubi, Yahya, Muhammed Bin Abdullah‘tır. Ayrıca şehir pek çok sahabeyi ve kâmil insanıda ağırlamaktadır.

Şehir bazı hadislerde de müjdelenmektedir…

Çeşitli Bilgiler:

 • Yüzölçümü: 573 km2
 • Nüfusu: 3.410.000
 • Suriye ülke telefon kodu: 963 Şam şehir telefon kodu: 11
 • Fotoğrafcı (Photographer): Svabodda

  Şam:

  Şehir meydanından bir görüntü…

  meydan

  Kent merkezindeki bir anıt…

  Şam anıt

  Şehirdeki bir çarşından insan manzarası…

  çarşı

  Şehrin bir silüeti…

  silüet

  Şehirden güzel bir gün batımı ve yol manzarası…

  gün batımı ve yol manzarası

  Kentten bir sokak içi manzarası…

  sokak arası

  Şehirdeki bir alışveriş merkezinden görüntü…

  alışveriş

  Kentten tarihi bir bina örneği…

  tarihi bina

  Ana cadde…

  ana cadde

  Kentte bir mağazadan görüntü…

  mağaza

  Yorum Gönderin

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir