Yandex.Metrica

Rumeli hisarı / istanbul resimleri

Rumeli hisarı Sarıyer ilçesine bağlı boğaziçindeki bulunduğu semte de adını veren yerdir. İstanbul’un fethinden önce Andolu Hisarı yapıldıktan sonra onun tam karşısına boğazdan gelecek saldırıları önlemek amacıyla Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Boğazın en dar noktasında bulunan Rumeli Hisarı’nda bir süredir her yıl Rumeli Hisarı Konserleri düzenlenmektedir.

Uzaktan bakıldığında eski harflerle “Muhammed” şeklinde okunabilecek şekilde inşaa edilmiştir. Ayrıca dünyanın en büyük kale burçlarına sahiptir.

Ayrıca Kulle-i cadde, Boğazkesen hisarı, yenice hisar gibi isimlerle de anılmaktadır.

Yapım hikayesi ise şöyle anlatılır:

İstanbul’un fethinden önce Fatih Sultan Mehmet Bizans İmparatoru  Konstantin’den bir av köşkü yaptırmak için toprak ister. Konstantin ise yapılacak av köşkünün bir dana derisinin büyüklüğünü geçmeyeği şartıyla kabul eder. Fatih Sultan Mehmet ise hemen bir dana kestirir ve derisini yüzdürür, derisinden iplik yaptırır. İmparator Konstantin alana geldiğinde inşaat alanını görünce şaşırır ve bu ne diye sorar, Fatih Sultan Mehmet ise deriden iplik yaptırdığını ve onun da bu kadar alanı kapsadığını söyler, eğer bir fazlası varsa yıkalım der. İmparator Konstantin çaresiz kabul eder.

Rivayet böyledir. Rumeli Hisarı yaklaşık 30 dönüm arazi üzerine kuruludur. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden Avrupa yakasına geçerken müthiş manzarası vardır.

1 yorum

  1. TARiHE YON VEREN RUMELiHiSAR KALESi,
    iSTANBUL’UN FETHiNDE BiRiNCiDERECEDE ROL ALMISTIR DESEK ABARTILI OLMAZ.
    BOGAZLARI KORUYAN BiZANSA GELECEK YARDIMLARI KESEN KALELER GUNUMUZE KADAR GELMiS MUHTESEM OSMANLININ TARiHi ESERLERiNDEN DUNYANIN EN BUYUK BURCLARINA SAHiPTiR AYNI ZAMANDA ZiNDAN HAPiSHANE OLARAK FATiH TARAFINDAN KULLANILMISTIR,ZAMANIMIZDA RESTORE EDiLMiS 4 AYDA YAPILAN KALE 4 SENE’DE TAMiR EDiLEBiLMiS BU GUNKU HALiNi ALMISTIR 1958,,
    RUMELiHiSAR DOGUMLU OLMAM AYRICA GURU KAYNAGIMDIR,BiR ZAMANLAR KALE iCiNDE EViMiZ VARDI,iSTiMLAKTEN SONRA SUR DISINA TASINMAK ZORUNDA KALDIK.

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir