Yandex.Metrica

Québec

Québec

Kanada`nın en büyük eyaletlerinden birisi Québec`de çekilmiş, bir yaz sabahı manzarası…

Aşağıda Québec Şehriyle ilgili Wikipedia`dan derlediğimiz bilgi yer almaktadır.

Québec (Fransızca: le Québec), Kanada’nın en büyük eyâleti olmasının yanı sıra, Kanada’da yalnızca Fransızcanın resmî dil olduğu tek eyâlettir (New Brunswick’te de halkın %35’in anadili Fransızca olduğundan, Fransızca, İngilizcenin yanında resmi dil olarak tanınıyor. Onun dili ile, kültürü ve kurumları, bu Kanada içinde bir ulus teşkil.

Québec, 700 binden fazlasının eyâleti daha iyi bir hayat için seçen yeni Québeclilerin de oluşturduğu 7.6 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Günümüzün Québec toplumu, sahip olduğu gelişmiş eğitim sistemi ve herkesin ücretsiz faydalanabildiği sağlık sistemiyle, modern ve dayanışmacı bir toplum görüntüsü vermektedir.

Québec, demokrasiye dayanan siyasi bir sisteme sahiptir. Geniş ve çeşitlilik gösteren ekonomisi gücünü zengin doğal kaynakların yanı sıra, büyüyen bilgi teknolojileri sektörü ve diğer çeşitli endüstri kollarından almaktadır. İhracat-ithalat performansı, Québec’i, dünyanın en iyi 20 ekonomisi arasına sokmuştur. Québec birbirinden çok büyük farklılıklar gösteren 17 bölgeye ayrılmıştır.

27 Kasım 2006’dan beri Québec Kanada Avam kamarası tarafından resmen bir ulus olarak tanınmıştır.

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir