Metin Oktay | Manzara Resimleri

Metin Oktay

Metin Oktay 3

METİN OKTAY (1936-1991)

Türkiye’nin en büyük golcülerinden biri olarak kabul edilen Metin Oktay 1936 yılında İzmir’de doğdu. 1954 yılında Yün Mensucat takımından İzmirspor’a transfer olan Metin Oktay aynı sezon 17 gole imza atarak 2.Lig’de gol krallığını ilan etti. Böylece Metin Oktay’ın gol krallığı dönemi başlamış oldu. 1955 yılında Gündüz Kılıç, Metin Oktay’ı 5 yıllık sözleşme karşılığında Chevrolet marka bir otomobil vererek sarı kırmızılı renklere bağladı.Galatasaray’da oynamaya başladığında henüz 19 yaşındaydı. Fakat genç yaşına rağmen Galatasaray camiasına çabuk ısındı ve daha ilk sezonunda 19 gol atarak gol kralı oldu.
restbet

Aynı sezon Galatasaray da İstanbul Ligi’nde şampiyon oldu. Yalnız 1961-62 sezonunu İtalya’nın Palermo takımında geçiren Metin Oktay 1969 yılına kadar Galatasaray forması giydi. Futbol hayatı boyunca 6 kez gol kralı oldu ve 217 gollük bir rekora imza attı. Bu rekor 1988 yılında Tanju Çolak tarafından kırıldı. Taçsız Kral olarak anılan Metin Oktay derbi maçlarının büyük golcüsüydü. Ağları delip geçen meşhur golüyle birlikte Fenerbahçe’ye tam 18 gol atan Metin Oktay, Beşiktaş’a da 13 gol attı.

36 kez A Milli Takım’da oynayan Metin Oktay bu formayla da 19 gol attı. Hayranlarınca daha çok ‘Kral’ olarak bilinen efsanevi oyuncu Metin Oktay, Türk futbol tarihindeki her rekoru kırdı: En çok gol atan oyuncu (632), birkaç sezon aralıksız en çok gol atan oyuncu (11), tek sezonda en çok gol atan oyuncu (38), uluslararası bir müsabakada en çok gol atan Türk oyuncusu (19).

Taçsız kral 1969 sezonunda futbola veda etti. 1991 yılında vefat eden Metin Oktay Galatasaray Spor Kulübü’nün efsaneleşmiş golcülerinden biri olarak kulüp tarihindeki yerini aldı.

Rahmetli Yıldırım Gürses, Metin Oktay için bestelemiş
Jübilesinde yayımlanan 45’liğin ön yüzünde yer almış “Son Maç”

“Bir devri sen yaşattın
Bir devir senle dolu
Emsalsiz goller attın
Sana aşık Türk Futbolu

Sana gönülden sevgi
Sana krallar feda
Bu son maç son hatıra
Metin sana elveda

Toplar pek mahsun kaldı
Boynu bükük sahalar
Bir kral taht bıraktı
Yırtılmayacak ağlar

Sana gönülden sevgi
Sana krallar feda
Bu son maç son hatıra
Metin sana elveda”

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir