Yandex.Metrica

Lionel Messi

Lionel Messi

Messi, 21 Haziran 1987 tarihinde doğduğunda Maradona’nın tekrarlanamaz, değiştirilemez diye düşünülen Dünya Kupası başarısının üstünden yaklaşık bir sene geçmişti.

Dünya çapında bir fenomen haline gelen Messi, sevecenliği ve sade kişiliğiyle herkesin sevgisini kazanırken oyuncunun babası da bir kaç gün önce “Normal bir hayat yaşamaya çalışıyoruz, bizi rahat bırakın” sözlerini sarf etti.

Buna katılmıyoruz Messi’ normal bir futbolcu değil, evet harika bir kişiliğe sahip ama kimsenin ulaşamayacağı, alkışların da yetmeyeceği bir başarıya sahip. Bu durumda Messi’nin kişiliğinin bir tesadüf olmadığını ailesinin alçak gönüllüğünden anlayabiliyoruz.

Not: Resimlerin Üzerine Tıklıyarak Orjinal Boyutlarını Görebilirsiniz Farenin Sağ Tuşuna Tıklayıp Farklı Kaydet Seçeneğile Bilgisayarınıza İndire bilirsiniz…

Messi ve ailesinin katkılarıyla Arjantinli yıldızın hayatının 12 unutulmaz anını sizlere sunuyoruz.

12-Sürgün ve Barcelona

Barcelona’ya gelişi ve futbolculuk hayali adına savaşmaya veren Messi, Barcelona’daki ilk yılları pek de beklenildiği gibi geçmedi. Hepsinin ötesinde Barcelona’da kalmak ona ve ailesine inanılmaz fırsatlar sundu. Messi ailesi Barcelona şehrine çok çabuk adapte olurken ilk adım tamamlanıyordu.

11-U-20 Milli takımına çağrılması

Messi’nin Arjantin Milli Takımına çağrılma hikâyesi ülkeye bağlılık ve sonu gelmeyen bir sevginin hikayesi. İspanyolların yoğun ısrarına rağmen Messi onların teklifini geri çevirirken “Arjantinli olduğunu ve Arjantin formasıyla öleceğini” belirtti.


10-Dünya Çapında Başarı

Hollanda’da U-20 Dünya Kupasını kazanırken o turnuvada “En Değerli Futbolcu” seçildi. Turnuvada altı gol atarken “Altın Ayakkapı”, “Altın Top” ve “En Değerli Futbolcu” ödüllerinin hepsini aldı. Pancho Ferraro’yla birlikte üllkesi adına Dünya Kupasını elde etti.

9-Portekiz’deki Başlangıç

Barcelona A takımıyla ilk karşılamasını, 16 yaşında 2003-2004 sezonunda Porto’ya karşı oynadı. Sezon öncesi hazırlık kapsamında oynanan maçta Messi daha 16 yaşındaydı.

8-Lig’teki İlk Maçı

Messi’nin ilk lig mücadelesi bir Katalan derbisiydi. Espanyol karşısında Barcelona 1-0 kazanırken Messi de artık A takımın bir parçasıydı. Daha sonra Albacete karşısında da ilk lig golünü atarken Barca formasıyla bu işi başaran en genç oyuncu oldu.

7-Yeğenleri

Kimse yeğenlerinin Messi için ne kadar önemli ve özel olduğunu bilemez. Onlar Messi’nin desteği, ayaklarını yere sağlam basma nedeni. Valencia’ya karşı Hat-trick yaparken performansını Valen’e ithaf etmiş, herkes Valen’in onun kız arkadaşı olduğu düşünürken gerçek sonradan ortaya çıkmıştı.

6-İlk ciddi sakatlık

Hayatının en önemli anlarından biri de Del Horno’nun mücadelesiyle Stamford Bridge de yaşadığı sakatlıktı. Bu sakatlıkla başarının kısa ömürlü olabileceği ve hayatın hayalkırıklıklarıyla dolu olduğunu öğrenmiş oldu.

5-Şampiyonlar Ligindeki Hayalkırıklığı

2006 Şampiyonlar Ligi Finalinde Messi kadroda yer almadı. Messi için zor bir durumdu fakat takımı finale kadar taşımıştı ve kendine düşen payı layıkıyla yerine getiriyordu. Barcelona’nın kupayı almasıyla da mutluluğu tamamlanıyordu.

4-İlk Dünya Kupası

Dünya Kupası çeyrek finalinde Riquelme sahada, Messi ise yedek kulübesindeydi. Herkes Riquelme yerine onun geçmesini düşünürken Jose Pekerman Arjantin’in elenmesine sebep olacak bir hatayla Riquelme’yi oyundan almadı. Buna rağmen Messi hiç şikayet etmedi.

3-Altın Madalya

Messi “Arjantin Milli takımıyla Olimpiyat şampiyonu olmak paha biçilemez” diyordu. Bu Messi’nin her daim hayalini kurduğu bir durumdu ve Messi bunu gerçekleştirmişti. Messi her zaman olduğu gibi konuşmadan hiçbir polemiğe girmeden sahada konuşarak kazandı.

2-Altıncı Boyut

“2008/2009 sezonunda kazandığım 2. Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu ve beş şampiyonluk beni çok mutlu etti” derken kendini takımdan bir adım öteye çıkartmadı, bu kollektif yapının bir parçası olduğunu biliyordu.

1-Güney Afrika Hayali

Dünya Kupası benim en büyük hayalim sözlerine sarf ederken Arjantin formasıyla bu başarıyı kazanmak istediğini de vurgulamaktan kaçınmıyordu. İspanyol milli takımı adına oynamayarak başı dik mavi –beyazlı formayla Dünya Kupasına doğru emin adımlarla yürüyor.

Dünya Kupasını kazanamazsan gerçek bir efsane olmayacağın hakkındaki görüşe ne diyorsun?

“Bunu tamamiyle red ediyorum, Van Gogh da zamanının en büyük ressamıydı ama hiçbir tablosunu da satmamıştı”. Messi şu ana kadar birçok tablosunu satmayı başardı, bunların içinde şu anda dünya kupası eksik ama kupayı kazanamasa da o futbol tarihinin en büyük oyuncularından biri olmaya devam edecek.

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir