Yandex.Metrica

Halep

halep
halep

Halep:

Suriye’nin ünlü şehridir. Bağlı olduğu bölgelerle nüfusu yaklaşık 4.400.000’i bulmaktadır. Halep kelimesinin anlamı, Arapça’da süt veren demektir.

Türk edebiyatında da önemli bir yere sahip olan şehir, “İşte geldim gidiyorum şen olasın Halep şehri“, “Halep oradaysa arşın burada” gibi deyim ve güzel sözlerlede tanınmaktadır.

Tarihi M.Ö 3000’li yıllara kadar uzanan ünlü Halep Kalesi’nde bazı Mezopotamya devletlerinin devirleri yaşanmıştır. Bunun haricinde belli bir süre Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu ve Arap hakimiyeti görülen şehirde, Osmanlı Devleti ve Büyük Selçuklu Devleti’nin de etkileri hatırı sayılacak derecededir. Osmanlı Devleti’nin yıkılmasıyla Fransız devletinin hakimiyetine gireşn şehir, Suriye Devleti kurulduktan sonra bağımsızlığına kavuşmuştur. Şehir, ipekli dokumaları ve meşhur sabunları ile Osmanlı Devleti zamanında da önemli ihracat merkezlerinden biri olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk mason locasıda bu şehirde kurulmuştur. 16. yüzyıldan itibaren Hollandalılar, İngilizler, Fransızlar ve Venedikliler de bu şehirde konsolosluklar kurmuş ve bulundurmuştur.

Osmanlı şehircilik mimarisinin tıpa tıp örneği olan şehirde, Kayşani ismindeki taş cinsiyle yapılmış; pek çok hanlar, çarşılar, hamamlar, camiler, medreseler ve Halep Kalesi bulunmaktadır. Selçuklu, Eyyubi ve Osmanlı izlerini taşıyan şehirde, hala Kayşani taşları ile evler yapılıp, dış cepheleri bu taşla kaplanmaktadır.

Halep nüfusunun önemli bir kısmını Araplar ve Türkmenler oluşturmaktadır. 4.5 milyona yakın nüfusu olan şehirde, yer yer az sayıda; Kürt, Çerkez ve Ermeni nüfusuda bulunmaktadır. Suriye’nin en büyük havalimanına sahip olan şehirde, ulaşım; hava, kara ve deniz yolu ile sağlanmaktadır.

Suriye Telefon Kodları:

 • Suriye Telefon Kodu: 963
 • Halep Telefon Kodu: 21
 • Halep:

  Fotoğrafcı (Photographer): Svabodda

  Halep kalesinden bir görüntü…

  Halep Kalesi

  Kale’den şehre genel bir bakış…

  kaleden şehre bakış...

  kapı

  Şehirde el sanatları ürünlerini satan bir market…

  el sanatları galerisi

  Şehirde bir camii kubbesine farklı açıdan bakış…

  camii kubbesi

  Şehirdeki bir sokak manzarası…

  sokak

  Şehirdeki bir çarşıdan manzara…

  çarşı

  Şehirde bir camii meydanı…

  camii meydanı

  Şehirdeki tarihi binalardan bir görünüm…

  tarihi binalar

  Şehirde kapalı çarşı benzeri bir yapı…

  kapalı çarşı

  Şehir meydanında bir otel görüntüsü…

  hotel

  Halep Kalesi’ndeki bir camii…

  kaledeki camii

  şehir

  Yorum Gönderin

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir