Ginkgo Biloba (Mabet ağacı)

Mabet ağacı (Ginkgo biloba) (Çince ve Japonca 銀杏), günümüzde varlığını sürdüren hiçbir yakın türü veya benzeri bulunmayan, tamamıyla kendine özgü bir ağaçtır. Ginkgolar 20-35 metre arasında yüksekliğe varan orta ile geniş arası boyutlarda yaprak döken ağaçlardır. Zirveleri çoğu kez köşeli, yaprakları uzun ve dağınıktır. Ginkgo Çin’de uzun zamandır yetiştirilen bir yaşayan fosildir.
Bu ağaç Türkiye’de gümüş kaysı, fil kulağı, kız saçı, Çin yelpaze çamı gibi isimlerle de anılmaktadır.
Ginko dalları, muntazam yapraklı uzun sürgünler halinde büyümektedir. Yaprakları yelpaze şeklindedir ve uçlara uzanan damarları bulunmaktadır. Bu damarlar bazen birbirleriyle kesişmekte, ancak hiçbir zaman düzgün bir ağ oluşturmamaktadırlar. Boyutları 5-10 santimetre arasındadır. İki çenekli ağaçlardır. Ginkgo meyvesi içindeki cevizimsi çekirdekler Asya ve Asya dışı ülkelerin gurmelerince beğenilmekte, bir Çin düğün yemeğininde (konjii)ana maddesi olarak kullanılmaktadır. Ginkgo yapraklarının özü flavonoid glükozidleri içermektedir ve ginkgolidler (Ginkgo özü bazlı ürünler)  giderek daha yaygın bir şekilde eczacılıkta kullanılmaktadır. Araştırmalar Alzaimer(Hafıza Kaybı, Unutkanlık) rahatsızlıklarında, hafıza güçlendirmede, başdönmesini önlemede ve zihinsel konstantrasyon arttırmada gingko özünün mutlak yararları bulunduğuna işaret etmekte, olası diğer faydalarına ilişkin çalışmalar sürmektedir. İleri yaşlardaki insanların kullanması tavsiye edilir.
Kaynak: Wikipedia

Ginkgo biloba meyvesi

Ginkgo biloba yaprağı

2 yorum

  1. Ginkgo biloba eczacılıkta sıklıkla kullanılan bir drogdur. Mabet ağacı da denilen bu bitkinin aslında en yaygın ismi japon eriğidir. Alzheimer tedavisinde sıklıkla kullanılmasına rağmen son dönemlerde yapılan araştırmaların aslında alzheimera karşı bir tedavi edici etkisi olmadığı yönündeydi. Tabi bunlar kesinleşmiş sonuçlar değil o yüzden halen kullanılmaya devam edilmektedir. Aslında Ginkgo biloba için söylenecek çok daha fazla şey var ama flavonoidler içerdiğini söylemek zaten söyleyebileceğimiz birçok şeyi özetliyor.
    Bu yararlı bilgiler için editörümüze ayrıca teşekkür ediyorum.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.