EyfeL KuLesi..

EyfeL KuLesi Paris’teki demir kulesidir.Kule ayni zamanda tüm dünyada Fransa’nin sembolu haline gelmistir.ismini insa ettiren firma olan Gustave Eiffel’den almistir.Yilda 6 milyon turist burayi ziyaret etmektedir.Yüksekligi 300 metredir.

Eyfel Kulesi 1887 ile 1889 yillari arasında Gustave Eiffel’in firmasi tarafindan, Fransiz Devrimi’nin 100. yıl kutlamalari cercevesinde insa edilmistir. Aslinda kulenin mimari Gustave Eiffel degil, İsvicreli Maurice

Koechlin ‘in siparisi üzerine tasarlayan Stephen Sauvestre’dir. Meslektası Emile Nouguier ile beraber ilk tasarimlari yapmıstir. Kulenin, 7.739.401 Frank 31 Sent tutan insaat masraflari, Gustave Eiffel’in tahminlerinin 1 milyon frank üstündedir. 1889 yilindaki acilis tarihden önceki 5 ayda 1,9 milyon kisi ziyaret edince, yil sonuna kadar toplam masrafın 3/4’ü cıkartilmistir. Böylelikle Eyfel Kulesi, daha basindan, kazanc saglayan bir sirket görünümüne bürünmüstür.

3.000 isci 26 ay boyunca 18.038 adet demir parcayi 2,5 milyon percinle bir araya getirdi. Hic ölüm vakasi yasanmamis olmasi, o günün sartlarinda sasirtici bir durumdur.

Ancak kule, onu bir utanc lekesi olarak gören Paris halkinin tepkisini de cekmistir. Bazı sanatcilar devasa bir sokak lambasina benzetirken, bir fabrika bacasi gibi Paris’in görsel itibarini zedeleyecegini ileri sürmüslerdir. Böylelikle devrin sanatci ve edebiyatci cevresinde bir kampanya baslatilmis, bu kampanya süresince ünlü sanatcilarin imzaladigi bildiriler dagitilmistir. Bugün ise Eyfel Kulesi, Dünya’nin en güzel mimari yapılarindan biri olarak kabul edilir. Parisliler onu Demir bayan olarak adlandirirlar. İlk başlarda Eiffel, Kule’ye sadece 20 yıl icin müsaade almısti. Dolayisiyla, 1909 yilinda kulenin sökülmesi gerekiyordu. Ancak kule, iletisim icin çok uygun yükseklige ulastigindan ve yeni yüzyılda Atlantik ötesi haberlesmeye imkan tanidigindan, kalmasina izin verildi

Bunu Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir