Yandex.Metrica

eskişehir güzel resimler

porsuk çayı yansıma

Daha öncede pek çok resim öncesinde tanıttığımız ünlü şehrimiz Eskişehir. Aslında Eskişehir ilimizi güzelleştiren unsurların başında başlangıçta ortasından geçen Porsuk Çayı geçmektedir. Şehrin bir diğer ve önemli özelliklerinden biriside öğrenci şehri olarak anılmasıdır; zira istatiksel verilerde bizi yalancı çıkarmıyor. Şehrin 800.000’e yakın nüfusu vardır; ve büyük şehir statüsündedir. Eskişehir, sanatsal ve kültürel anlamda da oldukça gelişmiş bir şehirdir. Şehirde iki adet senfoni orkestrası bulunmaktadır. Ayrıca klasik haline gelen ve her yıl düzenli olarak yapılan Uluslararası Eskişehir Festival’inde; sinema, resim ve müzik gibi alanlarda sergiler düzenlenip, ödüller verilmektedir.

İl tarihi olarakta pek çok medeniyeti ağırlamıştır. Bunlardan bazılarını sayacak olursak: Osmanlı İmparatorluğu, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Frigya gibidir.

Aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı; 1. Hava Taktik Komutanlığı, 1. Hava İkmal ve Bakım Merkez Komutanlığı’da bu şehirdedir.

Tarihi çok eski yıllara uzanan şehirde, M.Ö. 14. yüzyılda Hititler’in çok büyük bir devlet kurdukları bilinmektedir. Şehir M.Ö. 4 yüzyılda tarihteki en büyük imparatorlardan Makedonya Kralı Büyük İskender’in eline geçmiştir. Frigler, Lidyalılar ve Persliler gibi köklü medeniyetlere ev sahipliği yapan Eskişehir’de Roma İmparatorluğu’da ikamet etmiştir. 1074 yılına kadar Bizans egemenliğinde olan şehir, 1074 yılından sonra Anadolu Selçukluları’nın hakimiyetine geçmiştir. Özellikle 11 ve 12. yüzyıllarda Selçuklular ve Haçlılar arasında yapılan müthiş savaşlara sahne olmuştur. Şehri 1289 yılında Anadolu Selçuklular Osman Gazi’ye vermişlerdir. Sürekli el değiştiren şehir, Karamanlılar’ın eline geçtikten sonra 1. Murad tarafından tekrar alınarak Osmanlı himayesine girmiştir. Eskişehir iline ulaşım yolu olan Demiryolu ağları 1890 yılında gelmiştir.

Milli Mücadele döneminde de pek çok savaşa ev sahipliği yapan şehir, tam 3 tane önemli muharebe görmüştür; bunlardan en önemli olanı 1. İnönü Muharebesi’dir. Savaşın stratejik olarak en önemli şehirlerinden biri olan Eskişehir, savaş yıllarında maddi, manevi çok yıpranmıştır. Şehir aynı zamanda 1960 yılında gördüğü tarihinin en büyük depremlerinden birisi (6.0 şiddetinde) ile binlerce bina başta olmak üzere pek çok maddi ve manevi zarara uğramıştır. Bir kişinin yaşamını yitirdiği depremde, 19 kişi de yaralanmıştır…

Fotoğrafcı (Photographer): Mustafa Taşkın

Eskişehir Güzel Resimler:

Porsuk çayına yansımalı bakış…

porsuk çayı yansıma

Porsuk çayı’nda bir sabah…

eskişehir güzel resimler

Eskişehir’de bir anıt…

eskişehir anıt

Porsuk çayı taş köprü…

porsuk çayı taş köprü

Eskişehir Porsuk Çayı’ndan süper bir manzara…

eskişehir porsuk çayı

Eskişehir tramvayından bir görünüm…

eskişehir tramvay

Mor demirli taş köprü…

eskişehir güzel resimler

Eskişehir Turkuaz renkli demirleri olan taş köprü…

eskişehir güzel resimler

eskişehir çay

eskişehir heykel

eskişehir güzel resimler

eskişehir sarı heykel

Eskişehir’de sıklıkla görmeye alışacağınız savaş uçakları…

eskişehir savaş uçakları

Eskişehir’deki Nasreddin Hoca figürü…

nasreddin hoca figürü - eskişehir

eskişehir güzel resimler

eskişehir'de bir gün

eskişehir çiçekler

eskişehir çay bahçesi

eskişehir fil heykeli

eskişehir park

eskişehir süper park

Yayım tarihi
Eskişehir olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir