Yandex.Metrica

Ceylan Resimleri – 14

Ceylanlar boynuzgiller ailesinden gelen memeli bir hayvan türüdür. Oldukça hızlı koşarlar. Hızları saatte 80 km ‘yi bulur.
Ceylanların uzunluğu 200-230 cm yüksekliği 60, kuyruğu 20 cm’dir. Yay şeklinde boynuzları iri gözleri vardır. Gözleri toprak rengine benzemektedir. İnce ve güzel görünüşlü narin ve çevik hayvanlardır. Ceylan boynuzgiller ailesinden gazella türünü meydana getiren çift toynaklı hayvanlara verilen ortak addır.
Ceylanlar eti ve derisi için avlanırlar. Afrika ve batı asya’da çöl ve bozkırlarda hayat sürerler. Yaşam süreleri 10 yıldır.
Ceylanlar dünyada en çok sevilen hayvanlar arasında yer almaktadır. Görünüşleri, sempatiklikleri, sevecenlikleri sayesinde tüm insanlığın gözdesi halini almıştır. Vahşi hayvanlar tarafından avlanırlar. Bu gerçekten üzücü bir durum ama malesef onların yaradılış şekilleride böyle..
Ceylanlar öylesine güzel hayvanlardır ki, iri parlak gözleri ve ona bakanların içini ısıtan o  sıcacık yumuşak bakışları sayesinde şiirlere bile konu olmuşlardır.

1 yorum

  1. Her ne kadar sevimli ceylanımız bu yavru çita için bir boy büyük olsada, eminim ki, ona tel örgüler arkasından bakarak yalnızca koklamak zorunda kaldığı için bu durum çitanın hiç hoşuna gitmemiştir :))

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir