Burj Al Arab

Burj Al Arab

Burj Al Arab (Arapça: برج العرب “Arapların Kulesi”) Dubai Birleşik Arap Emirlikleri’nde bir lüks oteldir. İsmi Yelken Otel olarak geçmektedir.

Yapımına 1994 yılında Basra Körfezi yakınlarında başlanan otel 1 Aralık 1999 yılında kapılarını müşterilerine açmıştır. Otel deniz kıyısında önceden büyük kaya bloklarının denize indirilmesiyle oluşturulan bir adacık üzerine kurulmuştur. Otel dünyanın ilk ve tek 7 yıldızlı oteli olmakla ün yapmıştır. Ve otele konaklama haricinde günübirlik 100$’ a kültür gezileri düzenlenmektedir.

Burj Al Arab Arap Kulesi anlamına gelse de mimari açıdan denizde yüzen bir yelkeni andırdıgı için Yelken Otel de denilmektedir.

Otelin dış yüzeyi hem mevcut ağırlığı azaltmak hem de sıcak havanın sirkülasyonunu sağlamak amacıyla büyük bez kumaşlardan yapılmıştır. Bu yönüyle de geceleri projektörlerle aydınlatılan dış yüzeyde değişik renk figürleri oluşmaktadır. Otelde sarı olan her nesne ya som altından ya da varak altın kaplamadan oluşmaktadır.
Müşterilere kendilerini Burj Al Arab’ın büyülü atmosferinde hissedebilmeleri için otele ulaşımlar Rolls-Royce marka taksilerle yapılmaktadır.
Otelin ucuz suitlerinin fiyatları 1000$ – 6000$ arasındayken daha pahalıları 15000$’a kadar çıkabilmektedir.

Lüks nedir sorusunun karşılığını merak edenlere en iyi cevaplardan biridir. Burj Al Arab

2008 yılında açılan Atlantis The Palm oteli açılana kadar dünyanın en lüks hoteli olarak anılmaktaydı

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir