Bulutlar

Bulutlar gökyüzünün inanılmaz ve harika süsleridir. Hiçbir bulut diğeri ile şekil ve hacim olarak aynı değildir. Orta büyüklükte, yaklaşık bir kilometre çapındaki bir bulutun hacmi 4 milyar metreküptür ve içinde 1-5 milyon kilogram su vardır. Isınarak yeryüzünden buharlaşan su, havadan hafif minik su buharları şeklinde doğruca gökyüzüne yükselir. Belirli bir yükseklikte basınç azaldığı, hava da soğuduğu için minik su damlacıkları haline geçerler ve bulutları oluştururlar. Bulutların oluşumunda başlangıçta oluşan su damlacıkları o kadar küçüktür ki, üzerine gelen ışıkları doğrudan yansıtırlar ve bu tip bulutlar pamuk gibi beyaz görünürler. Su damlacıkları birleşip büyüdükçe, yani kalınlaştıkça ışığı daha az yansıtırlar, bu nedenle de yağmur bulutları daha koyu, gri hatta siyaha yakın renkte görünür.
Bulutlar yapılarına göre ikiye ayrılırlar. Bunlar:
Cumuluform Bulutlar (Küme Bulutlar)
Stratiform Bulutlar (Tabaka Bulutlar)

Bulut çeşitleri Sirus Bulutları

Kümülüs Bulutları

Stratus Bulutları

Cumulonimbus Bulutları

Cirrostratus Bulutları

Cirrocumulus Bulutları

Scud Bulutları

4 yorum

  1. bn bir fal baktım orda sirus bulutu çıktım merak ettim nasıl bişey bu sirus bulutu diye işte hoşuma qitti bnde yorum yaptım
    yerden yüksek kat kat diye çıktı falda sirus bulutuymuş
    mutluluk dediler yani
    işte bnde yorum yaptım paylaştım

  2. ben buraya ödevim için girdim ama süpermiş kim yapmışsa takdir ediyorum öğretmenim bunları görünce ne diyecek acaba????????????????????????

    1. Sevgili Zeynep, ödevin için gerekenleri bulmana sevindim. Siz öğrencilere de hitap edebilmek ilkelerimiz arasında.Umarım öğretmeninde beğenir. Öğretmeninden aldığın sonucuda bizlere bildirirsen seviniriz. Çalışmalarımızı sizlerden gelecek bilgiler doğrultusunda geliştirmek isteriz. Övgün mükemmellll..Teşekkürler.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.