Yandex.Metrica

Beyoğlu / İstanbul

Eskiden “Grand Rue de Pera” ve “cadde-i kebir” isimleriyle anılan istiklal caddesinden tarihi bir görünüm.  Galatadan gelen hristiyanlarla yabancıların ve bazı elçiliklerin buraya yerleşmesi sonucunda bir Avrupa kenti görünümünde bir yerleşme haline geldi.

20. yüzyılda ise Galatasaray ile Taksim arası önem kazanmaya başladı. İstanbul’u her ziyaret edenin mutlaka uğradığı, İstabulluların da sık sık ziyaret ettiği bir yer haline gelen istiklal caddesi, gece boyu hayatın devam ettiği kiliseler sinagoglar barlar cafeler gibi çok değişik yerleri bir arada bulunduran, sık sık eylemlere sahne olan bir yerdir.

Caddeye araç trafiği girişi yasaktır. Cadde boyunca tarihi tramvay seferleri düzenlenmektedir. İstanbul’u İstanbul yapan önemli yerlerden birisidir. En çok güvenlik önlemlerinin alındığı yer olmasına rağmen en çok vukuat işlenen yerlerden de birisidir.

İstanbul aşıkları için istiklal caddesinin önemi büyüktür.

2 yorum

  1. İstanbul’a her gelişimde istiklal caddesine gitmeden yapamıyorum.Tramvaya binip o eskiyi buram buram yaşamak,süzüle süzüle Galata’ya doğru inerken orjinal korna sesiyle kaçışan yayaları izlemek,sanki bana bir tarihi film setindeymişiz duygusunu uyandırıyor.Yukarıya doğru artık yaya çıkmanın zamanı.Bir yorgunluk molası ise tarihi çiçek pasajinda olmalı.Ahh İstanbul seni şimdi yaşadım sayıyorum:))

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir