Ağlayan çocuk

Ağlayan çocuk

Ağlayan Çocuk, 1980’lerde İngilterede bir hayli gözde olan ve İtalyan ressam Bruno Amadio (Bragolin olarak da bilinir) tarafından yapılan bir tablodur. Brogolin takma adıyla tanınan ve Franchot Seville, Giovanni Bragolin olarakda bilinen Bruno Amadio, Ağlayan Çocuklar adlı tabloları yapan kişidir. Somurtkan ve gözü yaşlı çocuklardan oluşan bu tablolar bir kent efsanesine neden olmuşlardır.

       Ağlama

       Ağlama, gözleri kızarmış çocuk
       Tek damla yaşın düşmesin yere.
       Sana bir öğüt; ağlama boş yere.

       Ne olursa olsun hiçbir şey deymez,
       Senin bir damla gözyaşına.
       Ağlayana kimse boyun eğmez.
       Kimse bakmaz kimsenin yaşına.

       Ne kadar kötülük, pislik varsa;
       Sen herşeyi tertemiz öğren.
       Eğer yüzüne gözyaşı yağarsa;
       Seni garip sanır her gören.

       Ağlama sakın çocuk, ağlama!
       Korkmayana zarar gelmez, bunu bil.
       Sevgini hep söyle, sakın saklama.
       Aklından korkuyu, gözünden yaşı sil.

       Şair:  (Kesin bilgi bulunamadı)

Bunu Paylaş

10 yorumlar

 1. Emrah KOÇAK

  Ahmet Hamdi Tanpınar’ın şiirlerinin hakkını elinde bulunduran Dergah Yayınevi’ne durumu anlatan mail attım ve gelen cevabı sizinle paylaşıyorum. İsterseniz mail adresi verirseniz oraya forwardlayabilirim de…. iyi çalışmlar. mail aşağıdadır

  Sayın Emrah Koçak,

  Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Bütün Şiirleri bildiğiniz gibi yayınevimiz tarafından basılmıştır. Şairin ilk şiirlerine eski dergilerde rastlanıldığında onlar da yeni baskılara alınmaktadır. Fakat estetiği ile hiçbir ilgisi olmayan yazdığınız şiir Tanpınar’ın değildir.

  Dergâh

  DERGÂH YAYINLARI A.Ş.
  Klodfarer Cad. Binbirdirek Mah.
  Altan İş Merkezi No: 3/20
  Sultanahmet/İSTANBUL
  Tel: 0212 518 95 78-79-80
  Faks: 0212 518 95 81

  1. admin

   Verdiğiniz bu linki zaten inceledim, ancak söylediğim gibi hem şahsınıza hem de Ahmet Hamdi Tanpınar’a ait olup olmadığı hakkında kesin bir bilgi bulamadığımız için ve de herhangi bir yanlışlığa mahal vermemek için en doğrusunu bu olarak düşündük, sizin de hassasiyetiniz için tekrar teşekkürler.

 2. Emrah KOÇAK

  Merhabalar. Öncelikle inceliğiniz için teşekkür ederim. Açıkçası şiiri ilk yazdığımda, ya da herhangi bir şiiri yazdığımda telif hakkı için yasal bir işlem yapma gereği duymadım, duymuyorum da. Sonuçta ben de Türkiye’deki çoğu insan gibi amatör bir şairim. Size referans olarak sadece antoloji.com’un ilgili sayfasındaki tarihleri verebiliri. Diğer sitelerin hiçbirinde o tarihten önce bu şiir yayınlanmamıştır. antoloji.com sitesinin de tarihlere ne kadar önem verdiğini ve uzun yıllardır kalitelerini koruduklarını dikkate alırsak referans olarak gösterebileceğim tek yer orası. Ayrıca yalan söyleyecek halim de yok. Sonuçta dünya kadar şiir ve şair var ve benim de dünya kadar işim var. Böyle bir şeyle, eğer yalansa, neden uğraşayım ki? Karşılığında maddi hiçbir şey alamam… Bir diğer önerim de Ahmet Hamdi Tanpınar’ın şiirlerinin telif hakkını elinde bulunduran yayın evinden bunu sorgulamanız. İnternetten Ahmet Hamdi Tanpınar şiirlerini araştırınca maalesef onun şiiriymiş gibi görünüyor ama internete de her zaman güvenemiyoruz… Hassasiyetiniz için tekrar teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

  1. admin

   Yukarıdaki şiirin asıl sahibinin kendisini olduğunu iddia etmiş arkadaşımız. Sitesinde bununla ilgili yazdığı yazıyı ve yazılardaki linkleri inceledim. Sonuçta buraya bu şiir koyulurken; editör arkadaşımız başka bir siteden şiiri alırken orada şairi kim yazıyorsa o olduğunu düşünmüştür. Bu da gayet doğaldır.
   Konuyla ilgileniyoruz eğer bir yanlışlık varsa gereken yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir