Haydarpaşa

Haydarpaşa

Haydarpaşa Garı, 1908’de İstanbul – Bağdat Demiryolu hattının başlangıç istasyonu olarak inşa edilen tren garıdır. Gar, TCDD’nin ana istasyonudur. İstanbul’un Anadolu yakasında, Kadıköy’de bulunur. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde Bağdat Demiryolu yanında İstanbul-Şam-Medine (Hicaz Demiryolu) seferleri de yapılmaya başlanmıştır.

Aşağıdaki Fotoğraf 1200×800 Çözünürlüktedir

Devrin Osmanlı padişahı II. Abdülhamit döneminde, 30 Mayıs 1906 tarihinde yapımına başlanmıştır. 19 Ağustos 1908 tarihinde tamamlanıp hizmete girmiştir. Bir rivayete göre binanın bulunduğu sahaya III. Selim’in paşalarından Haydar Paşa’nın adı verilmiştir. Binanı inşaatı, Anadolu Bağdat adı altında bir Alman şirketi gerçekleştirmiştir. Ayrıca bir Alman’ın teşebbüsüyle garın önünde mendirek inşa edilerek Anadolu’dan gelecek veya Anadolu’ya gidecek vagonların ticari eşyasını yükleme ve boşaltma işlevi için tesisler yapılmıştr.

Aşağıdaki Fotoğraf 1091 x 732 Çözünürlüktedir

İki Alman mimar Otto Ritter ve Helmuth Cuno tarafından hazırlanan [roje yürürlüğe girmiş, garın yapımında Alman ustalarla İtalyan taş ustaları birlikte çalışmıştır. I. Dünya Savaşı sırasında gar deposunda bulunan cephanelere 1917’de yapılan bir sabotajla çıkan yangın sonucu binanın büyük bir bölümü hasar görmüştür. Yeniden onarılan bina bugünkü şeklini almıştır. 1979’da Haydarpaşa’nın açıklarında Independenta adlı tankerin bir gemiyle çarpışması sonu meydana gelen patlamadan ve sıcaktan dolayı binanın O Linneman adlı ustanın yaptığı kurşun vitrayları hasara uğramıştır. 1976’da aslına uygun olarak yeniden geniş çapta onarılmış ve 1983’ün sonunda dört dış cepheyle iki kulenin restorasyonu tamamlanmıştır.

Aşağıdaki Fotoğraf 1600 x 1200 Çözünürlüktedir

 

28 Kasım 2010 tarihinde çatısında çıkan ağır yangından dolayı çatısı çökmüş ve 4. katı kullanılamaz hale gelmiştir.

28 Kasım 2010`da sebebi hala bilinmeyen bir nedenden dolayı yangın çıkmış, dünyaca önemli bu tarihi gar`ın tarihine son verilmek istenmiştir. Böyle güzelliklerden bahsederken, bu güzelliklere gölge düşürmeye çalışan insanların sebebiyet verdiği yangın görüntülerinden ve fotoğrafların`dan siz ziyaretçilerimize sunuyoruz…

Aşağıdaki Fotoğraflar Yangın Zamanında Çekilmiştir…

Aşağıdaki Fotoğraflar 1600 x 1200 Çözünürlüktedir

Haydarpaşa Resimleri:

Haydarpaşa’nın vapurdan Fatih Oktay isimli fotoğrafcı tarafından farklı teknikte çekilmiş bir manzarası…

haydarpaşa farklı teknik

Haydarpaşa malesef günümüzde, tarihteki heybetinden ve ilk yapıldığı zamandaki mimarisinden; atlattığı yangın tehlikesi ile çok uzak…

Şehir ve ilçelerle alakalı daha fazla bilgi için; Şehir ve ilçeler

Bunu Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir