ana sayfa » Ülke Resimleri » Belçika » belçika

belçika

belçika

belçika

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız (5 oy, Şuan: 8,00/10)
Loading...
Resmin boyutu: 1200 x 746
Ekleyen:
Kategori:
Tarih:
19 Şubat 2012
Yorum:

Dünya`nın önemli ülkelerinden; Belçika…

Fotoğrafcı (Photographer): Domingo Leiva

Belçika, resmi adıyla Belçika Krallığı, Batı Avrupa’da bulunan bir devlettir. Avrupa Birliği’ne üye ve birliğin ve NATO gibi bazı uluslararası organizasyonların merkezlerini barındırır. 30,528 km²’lik bir alanı kaplayan ülkenin nüfusu yaklaşık 10,8 milyon kişidir.

Cermen ve Latin dünyası arasında bir sınır oluşturan Belçika’da Felemenkler tarafından Felemenkçe, Valonlar tarafından Fransızca ve küçük bir Alman grup tarafından Almanca konulşulur. Belçika federal bir devlet yapısına sahip olup, Felemenkçe’nin resmi dil olduğu Flaman Bölgesi, Fransızca’nın resmi dil olduğu Valon Bölgesi ve her iki dilin de resmi dil sıfatını taşıdıkları Brüksel Başkent Bölgesi’nden oluşur. Son olarak, tamamı Valon Bölgesi’nin sınırları içinde kalan ve Almanya’ya komşu Almanca konuşan küçük bir topluluk, Valon bölgesine bağlı olmakla birlikte bazı alanlarda özerkliğe sahiptir ve yaşadıkları bölgede Almanca resmi dildir. Belçika’nın dilsel çeşitliliği ve bununla ilgili politik ve kültürel anlaşmazlığı, Belçika tarihine ve yönetim sistemine yansımıştır.

‘Belçika’ adı, Kelt ve Cermen karışımı bir halk olan Belgae’lerin yaşadığı, Roma eyaleti Gaul’ün en kuzeyindeki Gallia Belgica’dan kaynaklanır. Belçika, Hollanda ve Lüksemburg tarihsel olarak Benelüks’ten daha büyük bir alanı kaplayan Alçak Ülkeler diye anılır. Orta Çağ’ın bitiminden 17. yüzyılın başlarına kadar ticari ve kültürel açıdan bir refah merkezi olan ülke 16. yüzyıldan 1830’daki Belçika Devrimi’ne kadar Avrupa güçleri tarafından birçok muharebeye sahne olarak Avrupa’nın savaş alanı olarak tanımlanmış. ve bu ünvanı Dünya Savaşları tarafından güçlendirilmiştir.

Bağımsızlığın üzerine ülke hevesle Endüstri Devrimi’ne katılmış ve 20. yüzyıl boyunca Afrika’da birçok koloni kurmuştur. Belçika’da 20. yüzyılın ikinci yarısına ise bir yandan Felemenkler ve Frankofonlar arasındaki çatışma diğer yandan Flaman ve Valon Bölgeleri arasındaki eşit olmayan ekonomik gelişme damgasını vurmuştur. Bu hala devam eden çatışmalar ülkede üniter devlet yapısından federal devlete doğru bir dizi reformun yapılmasına neden olmuştur.

Belçika Tarihi:

Milattan önce 1. yüzyılda Romalılar bölgedeki yerli kabileleri mağlup etti ve bölgede Gallia Belgica ilini kurdu. Kavimler Göçü sonrasında bölgenin yönetimi Franklar tarafından Merovenj Hanedanı’na devredildi. 8. yüzyıl boyunca Frankların yönetimini Karolenj İmparatorluğu devraldı.

843’teki Verdun Antlaşması’yla bölge Orta ve Batı Frank Krallıkları arasında paylaşıldı ve sonucunda Orta Çağ boyunca Fransa Krallığı ve Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu dönemlerinde toprak ağaları vassallar olarak az çok bağımsızlıklarını kazandı. Bu vassallıkların çoğu 14. ve 15. yüzyıllarda Burjundi Hollanda olarak birleşti. İmparator V. Karl 17 ilin kişisel birliğini 1540larda devam ettirdi ve bu birlik 1549 Pragmatik Yaptırımlarıyla kişisel bir birlikten çok daha fazlasına dönüşerek kralın Prince-Bishopric of Liège’deki etkisini arttırdı.

Seksen Yıl Savaşı (1568–1648) Alçak Ülkeler’i, Birleşik İller (Latince Belgica Foederata, “Federasyon Hollandası”) ve Güney Hollanda (Belgica Regia, “Krallık Hollandası”) olarak ayırdı. Bugünkü modern Belçika’nın büyük bölümünü içeren Güney Hollanda, ard arda Habsburg İspanyası ve Habsburg Avusturyası tarafından idare edildi ve 17. ve 18. yüzyıllar boyunca çoğu Fransa-İspanya ve Fransa-Avusturya savaşına evsahipliği yaptı.

Fransız Devrimi Savaşları’ndaki mücadeleyi takiben, Alçak Ülkeler-Prince-Bishopric of Liège gibi sözde Habsburg kurallarının asla bulunmadığı bölgeleri de içeren-I. Fransız Cumhuriyeti tarafından bölgedeki Avusturya egemenliği kırılarak ilhak edildi. 1815’te I. Fransa İmparatorluğu’nun dağılmasıyla, Alçak Ülkeler Birleşik Hollanda Krallığı adı altında yeniden birleşti.

1830 Belçika Devrimi, Katolik ve tarafsız Belçika’nın Geçici Hükümet ve Ulusal Kongre altında bağımsızlığını ilan etmesine yol açtı. 1831’de I. Léopold’ün kral olarak atanmasından sonra Belçika, parlementer bir sisteme sahip bir monarşi oldu. Kralın hakları başta sınırlı olsa da, 1893’te Belçika Genel Grevi’nden sonra erkekler için genel oy hakkı (1919’a kadar çoğul oylamayla), 1949’da ise kadınlar için oy hakkı tanınmıştır.

19. yüzyıldaki ana siyasal partiler Katolik Parti ve Liberal Parti ile yüzyılın sonlarına doğru gelişmekte olan Belçika İşçi Partisi’ydi. Fransızca, asalet ve burjuvazi tarafından benimsenen tek resmi dildi. Fransızca, Felemenkçe’nin de resmi dil statüsü kazanmasıyla etkisini giderek kaybetmeye başladı. Bu tanınma, 1898 ve 1967’deki Belçika Anayasa’sının bir Felemenkçe versiyonuyla kanunen resmi halde geldi.

1885’teki Berlin Konferansı’nda Kongo Özgür Devleti’nin mülkiyeti II. Léopold’e devredildi. 1900’e doğru ve 1900’lerin başlarından itibaren II. Léopold tarafından devletin başlıca kauçuk ve fildişi kaynağı olan Kongo’nun halkına karşı aşırı ve vahşice muameleler uluslararası endişeleri arttırdı. Bu haykırış 1908’de daha sonra Belçika Kongosu olarak adlandırılan devletin koloninin sorumluluğunu devralmasına yol açtı.

Belçika, 1914’te Schlieffen Planı’nın bir parçası olarak Almanya tarafından işgal edildi ve Batı Cephesi savaşlarının çoğu ülkenin batısında meydana geldi. Savaşın ilk ayları Alman Vahşeti sonucu Belçika Tecavüzü olarak bilinir. Belçika savaş sırasında Alman Kolonileri Ruanda-Urundi’nin (bugünkü Ruanda ve Burundi) yönetimini devraldı ve bölge 1924’te Milletler Cemiyeti’nin kararıyla Belçika mandasına verildi. I. Dünya Savaşı sonucunda 1925’te Prusya’ya ait Eupen-Malmedy, Belçika’ya katıldı ve bu ülkede Almanca konuşan bir azınlığın oluşmasına yol açtı. Ülke 1940’ta Yıldırım savaşı’yla tekrar Almanya tarafından işgal edildi ve bu durum 1944’te Müttefiklerin kurtuluşuyla sona erdi. II. Dünya Savaşı’ndan sonra Kral Almanlarla işbirliği yaptığı söylenen III. Leopold’e karşı genel bir grev baş gösterdi ve kral 1951’de feragat etti. Belçika Kongosu da 1960’ta Kongo Krizi sırasında bağımsızlığını kazandı; bunu 2 yıl sonra Ruanda-Urundi’nin bağımsızlığı izledi.

Belçika, NATO’ya kurucu ülke olarak katıldı ve Hollanda ve Lüksemburg ile birlikte Benelüks grup devletlerini kurdu. 1951’de Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu’nun altı kurucu ülkesinden biri olan Belçika, 1957’de Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu ve Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun kuruluşunda yer aldı. Daha sonra en önemli yönetim organlarına evsahipliği yaptığı Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği Konseyi’ni de içeren şimdiki Avrupa Birliği’nin kurucu üyelerinden oldu.

Belçika Coğrafyası:

Kuzeybatıda Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunan Belçika’nın, Fransa (620 km), Almanya (167 km), Lüksemburg (148 km) ve Hollanda ile (450 km) komşudur. İç sularla birlikte 33,990 km²lik alanı kaplayan ülke iç sular dışında 30,528 km2’lik bir alanı kaplar. Belçika üç temel coğrafi bölgeye sahiptir: Anglo-Belçika Havzası ait kuzey-batı kıyı ovaları ve merkez plato ile güneydoğu Hersiniyen orojenik kuşağının parçası olan Ardennes araziler. Ülkenin güney ucunda, Paris Havzası Belçikalı Lorraine adında küçük bir dördüncü bölgeye ulaşır.

Kıyı ovaları çoğunlukla kumullar ve polderlerden oluşur. Daha içerilerde sayısız su yolu ile sulanan yumuşak ve yavaşça yükselen kuzeybatı Campine (Kempen) kumsal alanı uzanır. Ardennes yaylalarında daha sağlam mağaralar ve sık ormanlarla kaplı tepeler ve küçük kayalık kanyon vardır. Batıda Fransaya doğru genişleyen bu alan doğuya doğru Almanya’daki Yüksek Bataklıklar platosundaki Eifel’e kadar ulaşan 694 metre ile ülkenin en yüksek noktası Signal de Botrange’yi de içerir.

Belçika İklimi:

Ülkede her mevsim yağışlı okyanusal bir iklim hakimdir (Köppen iklim sınıflandırması: Cfb). Ocak ayı ortalama en düşük sıcaklık 3 °C iken haziran ayı ortalama en yüksek sıcaklık 18 °C’dir. Ortalama yağış şubat ve nisan aylarında 54 milimetre ile temmuz ayında 78 mm arasında değişiklik gösterir.

Yazı Kaynağı: Wikipedia


Etiketler: , , , , , ,
Bulunduğunuz sayfa: belçika

19 yorum : “belçika”

 1. […] ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız linkimiz >>> Belçika Etiketler: belçika, belçika arka plan, belçika arka planı, belçika arka planlar, belçika […]

 2. […] ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız linkimiz >>> Belçika Etiketler: belçika, belçika arka plan, belçika arka planı, belçika arka planlar, belçika […]

 3. […] ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız linkimiz >>> Belçika Etiketler: belçika, belçika arka plan, belçika arka planı, belçika arka planlar, belçika […]

 4. […] ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız linkimiz >>> Belçika Etiketler: belçika, belçika arka plan, belçika arka planı, belçika arka planlar, belçika […]

 5. […] ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız linkimiz >>> Belçika Etiketler: belçika, belçika manzara, belçika manzaralar, belçika manzaraları, belçika […]

 6. […] ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız linkimiz >>> Belçika Etiketler: belçika, belçika manzara, belçika manzaralar, belçika manzaraları, belçika […]

 7. […] ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız linkimiz >>> Belçika Etiketler: belçika, belçika manzara, belçika manzaralar, belçika manzaraları, belçika […]

 8. […] ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız linkimiz >>> Belçika Etiketler: belçika, belçika manzara, belçika manzaralar, belçika manzaraları, belçika […]

 9. […] ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız linkimiz >>> Belçika Etiketler: belçika, belçika fotoğraf, belçika fotoğrafı, belçika fotoğraflar, belçika […]

 10. […] ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız linkimiz >>> Belçika Etiketler: belçika, belçika fotoğraf, belçika fotoğrafı, belçika fotoğraflar, belçika […]

 11. […] ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız linkimiz >>> Belçika Etiketler: belçika, belçika fotoğraf, belçika fotoğrafı, belçika fotoğraflar, belçika […]

 12. […] ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız linkimiz >>> Belçika Etiketler: belçika, belçika resim, belçika resimi, belçika resimler, belçika resimleri, […]

 13. […] ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız linkimiz >>> Belçika Etiketler: belçika, belçika resim, belçika resimi, belçika resimler, belçika resimleri, […]

 14. […] ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız linkimiz >>> Belçika Etiketler: belçika, belçika resim, belçika resimi, belçika resimler, belçika resimleri, […]

 15. […] ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız linkimiz >>> Belçika Etiketler: belçika, belçika resim, belçika resimi, belçika resimler, belçika resimleri, […]

 16. […] ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız linkimiz >>> Belçika Etiketler: belçika, belçika manzara, belçika manzaralar, belçika manzaraları, belçika […]

 17. […] ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız linkimiz >>> Belçika Etiketler: belçika, belçika arka plan, belçika arka planı, belçika arka planlar, belçika […]

 18. […] ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız linkimiz >>> Belçika Etiketler: belçika, belçika fotoğraf, belçika fotoğrafı, belçika fotoğraflar, belçika […]

 19. […] ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız linkimiz >>> Belçika Etiketler: belçika, belçika resim, belçika resimi, belçika resimler, belçika resimleri, […]

Yorum yapın

Resim Ekle