kabe

kabe

kabe

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız (5 oy, Şuan: 9,60/10)
Loading...
Resmin boyutu: 950 x 629
Ekleyen:
Kategori:
Tarih:
24 Nisan 2012
Yorum:

İslam dininin ilk ve en kutsal mekanı; Kâbe…

Fotoğrafcı (Photographer): Yavuz Alper

Kâbe

Kâbe, (Arapça: الكعبة المشرفة) Mekke’de bulunan yaklaşık olarak küp şeklinde bir ibadethanedir. İslam dininin ilk ve en kutsal mekânı kabul edilir.[1]. Bu yapının etrafında Mescid-i Haram bulunur. Kuran’da Kabe’nin İbrahim ve oğlu İsmail tarafından inşa edilmiş olduğu belirtilir.

Dünyadaki bütün Müslümanlar, nerede olurlarsa olsunlar, namazlarını Kâbe’ye dönerek kılarlar. Kabenin olduğu yöne kıble denir. İslam’ın beş temel şartından biri olan Hac sırasında Kâbe; farz olan ziyaret tavafı ve vacib olan veda tavafı ile en az iki kere tavaf edilir. Bunların dışındaki tavaflar ise sünnettir. Tavaf, (yukarıdan bakıldığında) saat yönünün tersine bir yönde Hacerü’l-Esved köşesinden başlayarak Kâbe’nin etrafında yedi tam tur yürümektir. Tavaf sırasında dönülen her bir tur’a ise şavt denir. Tavaf ayrıca Umre’nin de şartları arasındadır. Hac sırasında yaklaşık 6 milyon hacı toplanarak aynı gün tavaf yaparlar.

Kâbe`nin Yapısı ve Ölçüleri:

Kâbe’nin koordinatları: 21°25′24″N, 39°49′24″E.
Kâbe’nin geniş duvar yapısı yaklaşık bir küp biçimindedir.
Kuzeydoğu duvarı: 12,63; kuzeybatı duvarı 11,03; güneybatı duvarı 13,10 metre; güneydoğu duvarı 11,22 metre ve yüksekliği 13 metredir. 145 m² alan üzerine kurulmuştur.
Duvarlarında kullanılan taşlar Mekke tepelerindeki granit taşlardandır.

Kâbe’nin köşeleri yaklaşık olarak dört ana yönü gösterir. Köşelerden her birinin ayrı ismi vardır:

Doğu köşesine “Hacerü’l-Esved” veya “Şarki”, kuzey köşesine “Irakî” , batı köşesine “Şâmî” ve güney köşesine “Yemânî” denir.

Kâbe Kapısı : Kâbe’nin doğu duvarında zeminden 2,13 metre yükseklikte bulunmaktadır.

Hacerü’l-Esved[1]: Doğu köşesinde bulunan cennetten inen kara parlak taştır . 684’te Kâbe’de çıkan bir yangında bu taş sıcaktan çatlayıp 15 parçaya bölünmüştür. Günümüzde taşın parçaları gümüş bir çerçeveyle tutulmaktadır ve görünen kısmı yaklaşık 16,5×20 cm’dir.

Kâbe’nin içerisi: Kâbe’nin içerisine ancak yılda iki defa (Ramazan ayı başlamadan ve Kurban Bayramı ile Hac ziyaretleri başlamadan yaklaşık 15 gün önce) “Kâbe’yi temizleme töreni” adı verilen törenle Kâbe’nin anahtarını geleneksel olarak ellerinde tutan “Ben-i Şaybat” kabilesi mensupları ve seçilmiş misafirler girebilmektedir. Kâbe kapısı zeminden yüksekte olduğu için özel bir tekerlekli merdiven kullanılarak girilir. Kâbe’nin tavanı ahşaptır. Tabanı mermer ve kireçtaşı kareler ile kaplıdır. Tavana kadar iç duvarlarının alt yarısı mermerle kaplı olup bu mermer duvar üstüne üzerine Kur’an’dan ayetler kazılmış olan mermer tabletler konulmuştur. İç duvarların üst tarafı üzerinde altın işleme ile Kur’an ayetleri bulunan bir yeşil bez ile kaplıdır.

Multazam : Kâbe’nin doğu duvarında Kâbe kapısı ile Hacerü’l-Esved arasındaki duvar kısmı.

Cebrail makamı : Kâbe’nin kapısının bulunmadığı doğu duvarının önünde hemen “Irakî” köşesinin yanında bulunan bir mevkii.

Mizab veya Altın oluk : Kuzey duvarı üzerinde bulunan altından yapılmış oluk. Mekke’de ender yağan yağmur sularını Kâbe’nin çatısından indirmek için 1627’de Osmanlılar tarfından yapılmıştır.

Şadarvan : Kâbe’nin duvarlarının diplerini ender yağmur ve sel sularından korumak amacıyla yapılan mermerden koruma.

Sitâre veya kisve : Kâbe’nin üzerine örtülen altın işlemeli hat yazıları bulunan siyah bir örtü. Üzerindeki örtü ipekli bir kumaştan dokunmuş olup, üzerine Kelime-i Şehadet işlenmiş, çatıya yakın kısmında çevresine altın işlemeli bir şerit geçirilmiş; kemer biçiminde olan bu şeritte de Kur’an ayetleri işlenmiştir. Bu örtü her sene hac mevsiminde yenilenmektedir.

Hatîm : Kâbe’nin batı duvarının önünde bulunan ve 90 cm yüksekliğinde ve 1,5 m eninde beyaz mermerden yapılmış İsmail duvarı adı verilen kavisli yarım daire şeklinde alçak duvarla sınırlanmış bir bölge.

Makam-ı İbrahim : İbrahim ve oğlu İsmail tarafından Kâbe inşaa edilmekte iken İbrahim’in ayak izini bıraktığı bir mevki.

Tavaf’ın başlangıç çizgisi olarak kullanılan mermer bant.


Etiketler: , , , , , , ,
Bulunduğunuz sayfa: kabe

4 yorum : “kabe”

  1. […] ile ilgili daha fazla bilgi almak için; ilgili linkimiz >>> Kâbe Etiketler: KABE, kabe resim, kabe resimi, kabe resimler, Kâbe Resimleri, Kâbe […]

  2. […] ile ilgili daha fazla bilgi almak için; ilgili linkimiz >>> Kâbe Etiketler: KABE, kabe manzara, kabe manzaralar, Kâbe Manzaraları, KABE […]

  3. […] ile ilgili daha fazla bilgi almak için; ilgili linkimiz >>> Kâbe Etiketler: KABE, kabe fotoğraf, kabe fotoğrafı, kabe fotoğraflar, Kâbe […]

  4. […] ile ilgili daha fazla bilgi almak için; ilgili linkimiz >>> Kâbe Etiketler: KABE, kabe resim, kabe resimi, kabe resimler, Kâbe Resimleri, Kâbe […]

Yorum yapın

Resim Ekle